CHP Z KUŞAĞINI NASIL İKNA EDECEK? (Milliyet Gzt. Tunca Bengin)

CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, CHP'nin Z Kuşağının ilgisini çekecek Parti Okulu çalışmalarımızı, Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Tunca Bengin'e anlattı.

 

“CHP’nin Z kuşağını yakalamak için uzun süreden beri yaptığı bir Akran Eğitimi Projesi ve Gençlik Kampları var. Akran Eğitimi Projesi siyasi alanda siyasi anlamda dünyada ilk defa CHP Parti Okulu tarafından uygulanıyor. Burada ne yapıyoruz? Tabii bu da yılların deneyimiyle ortaya çıktı; gençlerle bizim kuşak aynı dili konuşamıyoruz. O nedenle, eğitimlerde ve çeşitli etkinliklerde genç kuşağı bizim kuşaktan ayırdık. Sebebi de şu: Biz başarısız bir kuşağız. Yani 71 yıldır tek başına iktidar olamayan bir partinin ana kademe kuşağı başarılı değildir. Bunu hiç kimse inkâr etmesin. Ben de başarılı değilim, babam da, dedem de... Üç kuşak bu başarıyı yakalayamadık. Şimdi gençlerin de bize bakarak, bizimle kendilerini özdeşleştirerek bir sistem kurmalarını açıkçası istemiyoruz.”

 

Yani? “Yaklaşık üç yıldır yapmaya çalıştığımız ve hız verdiğimiz akran eğitimlerinde genç eğitmenler ile genç partilileri ya da sosyal demokrasiye sempati duyan insanları ya da sosyal demokrasi neymiş bir bakalım diyen insanları bir araya getiriyoruz. Yani sadece partililere bir eğitim gibi değil bu. Ben merak ediyorum diyen AKP’li de gelebilir, MHP’li veya HDP’li de gelebilir, hiçbir mahzuru yok. Gençlik Kamplarında da CHP’ye üye olması zorunlu değil; ben gelmek istiyorum diyen gençleri kamplara alıyoruz ve orada CHP’yi tanıtıyoruz. Babası, annesi partili olduğu için CHP’li olan bazı gençler var. Onlara da diyoruz ki bak babanız anneniz CHP’li olabilir ama siz CHP’yi miras yoluyla değil akıl yoluyla edinmelisiniz.” Yeni başlattıkları ve iki hafta sonra pilot uygulama aşaması bitecek olan Çözüm Odaklı Düşünme Eğitimi adlı bir başka çalışmalarının daha olduğunu belirten Atıcı devam ediyor: “Burada da gençleri yine genç eğitmenler aracılığıyla sürece dâhil ediyoruz. CHP Parti Okulu içerisinde şu ana kadar 10 tane masa oluşturduk; sağlık, eğitim, ekonomi, toplumsal cinsiyet eşitliği, tarım, çevre gibi. Bu masalarda çözüm odaklı düşünce eğitimi vererek, sorun budur, örneğin genç işsizlik sorunu, siz gençler, Z kuşağı bu sorunun nasıl çözülmesini istiyorsunuz diye soruyoruz. Binlerce genç dâhil ediyoruz ve bu giderek büyüyor. Hem Z kuşağını anlamaya çalışıyoruz hem de onların önerdiği çözüm önerilerini biz siyaseten işleyerek yeni projeler oluşturuyoruz. İnanın çok farklı düşünüyorlar. Ve bizim zannettiğimiz gibi apolitik falan değiller. Yani gençlere para dağıtarak, iş vaadinde bulunarak Z kuşağını yakalayamazsınız. Tabii bir yandan da Z kuşağını yakalamak üzere yapay zekâ, 21. yüzyıl toplantılarıyla gençlerle buluşmaya çalışıyoruz. Bütün bunların tamamını da Z kuşağına ulaştığına inandığımız insanlarla yapıyoruz. Bu şekilde onları yakalayacağımızı düşünüyoruz. Bir de şans da bizden yana.” Hangi anlamda? “Z kuşağı geçmişi yaşamadıkları için hafızaları çok kolay unutuyor. O günleri hatırlamak istemiyorlar. Yani siz istediğiniz kadar onlara o şekilde yaklaşın, bakın şöyleydi, böyleydi deyin, onlar bugüne bakıyorlar ve bugünün sadece Türkiye’sinde değil, dünyasında sosyal demokrasiye kendilerini daha yakın hissediyorlar. Bu her şeyden bağımsız. Yani CHP gibi bir parti olmasa bile Z kuşağı kendini sosyal demokrat değerlere daha yakın hissediyor. Nedir o değerler? Özgürlük, eşitlik, adalet ve dayanışma... O nedenle CHP’nin böyle bir şansı da var. Yani dünyanın genel gidişatı sosyal demokrat değerlere gençleri daha da yaklaştırıyor. Biz de bunu fırsata çevirerek, gençlerin bize oy vermelerini sağlamaya çalışıyoruz.”